Jak a podle čeho správně vybrat kameru do auta?

Výrobci kamer do auta se nás snaží přesvědčit, že nejdůležitější jsou funkce jako je hlášení z vybočení z pruhu nebo hlášení radarů. Jenže neměla by u kamery být důležitější kvalita videa? Jakou kameru do auta koupit?

ADAS, Wi-Fi, magnetický držák nebo dokonce hlášení radarů. Na tohle všechno nás lákají marketingové oddělení výrobců kamer do auta. Je sice hezké, že kamera umí upozornit na vybočení z pruhu, ale primárně by všechny zájemce o kamery do auta mělo zajímat, jak kvalitní video dokáže kamera nahrát. Na co se při výběru autokamery zaměřit?

1. Rozlišení videa

Možná si řeknete, že nejdůležitější je přece rozlišení. Ano i ne. Pro černé skříňky je plně dostatečné reálné Full HD (1080p) rozlišení. Pokud se budeme zaměřovat tedy jen na rozlišení, tak ještě důležitější je datový tok videa. Full HD video je totiž plně dostačující pro přečtení registrační značky ostatních vozidel (a není tak nutné se ohlížet po vyšším rozlišení). Ovšem s dostatečným datovým tokem.

Datový tok videa je množství digitálních dat přenesených za určitou časovou jednotku (za sekundu). Obecně lze říci, že čím vyšší hodnota, tím kvalitnější digitální video je. V jednoduchosti: vyšší datový tok videa znamená více zaznamenaných detailů. U kamer do auta je takový optimální datový tok u Full HD videa kolem 15Mbps. Jde o kompromis mezi velikostí výsledných videí a kvalitou videa. Bohužel většina výrobců tento údaj neuvádí.
 

2. Snímková frekvence

Ještě důležitější je ovšem počet snímků u videa. Proč je lepší nahrávat při 1080p 60fps rozlišení než při 4K 30fps? Ultra HD video sice přinese ještě více detailů a většinou i vyšší datový tok videa, jenže když už se stane nějaká nepříjemnost za volantem, tak se stane velmi rychle.
 
 

Tady už se dostáváme k oné snímkové frekvenci. 4K 30fps = 30 pořízených snímků za sekundu a 1080p 60fps = 60 pořízených snímků za sekundu. Více snímků tedy znamená větší šanci přečtení SPZ ve velké rychlosti a větší plynulost záběrů. Ideálním řešením by bylo použít 4K 60fps kameru do auta, taková však na trhu chybí. Popř. je možné zakoupit místo kamery do auta akční kameru. Akčním kamerám zase ale chybí některé funkce (jako G-Senzor a pod.). V jednoduchosti se dá říci, že se ohlížejte po kamerách s vyšší snímkovou frekvencí než po kamerách s vyšším rozlišením.

3. Kvalita optiky

Nejlevnější kamery do auta využívají plastové díly objektivů. Tomuto řešení se určitě vyhněte a to i v případě, že chcete ušetřit. To opravdu raději nekupujte žádnou kameru, protože kamera do auta s plastovým díly objektivu je spíše cestou do pekla. Při výběru kamery do auta se držte celoskleněné optiky, která zaručuje, že vše nahrané bude i čitelné. Objektivy se pak skládají z několika vrstev skla. Ty nejlepší kamery mají objektiv ze 7 a více vrstev skla (7G). Plně dostačující je ovšem i 6G objektiv, který se dá najít už u kamer s cenou kolem 2000Kč. Dražší kamery mají dokonce na objektivu již antireflexní vrstvu.

4. Světelnost objektivu

Většina výrobců se chlubí skvělou kvalitou videa při nočním nahrávání. Tady se musí ale říct, že senzory v kamerách mají své limity. Hlavně díky jejich malé velikosti nepojmou mnoho světla a v noci zkrátka nahrávají jen noc. Aby senzor v kameře pobral z okolí co nejvíc světla, tak musí mít objektiv dobrou světelnost. Hodnota světelnosti objektivu určuje kolik světla dopadne na senzor.

TIP: ŠÍROKÝ VÝBĚR KAMER DO AUTA NAJDETE NA ALZA.CZ

Nejvyšší světelnost (hodnota f/1) znamená minimálně kladený odpor procházejícímu světlu skrze objektiv. Velmi kvalitní objektivy u zrcadlovek (fotoaparátů) mají světelnost kolem f/1.4, f/1.8 a jde výhradně o objektivy s pevným ohniskem. U kamer do auta se světelnost pohybuje obvykle od f/2.0 do f/2.8, ty nejkvalitnější kamery do auta mají i f/1.8 a lepší. Čím nižší číslo u světelnosti objektivu najdete, tím lépe.

 

 

5. GPS a G-Senzor

Pokud se budeme zaobírat i funkcemi, tak rozhodně se poohlížejte po kamerách s GPS. Díky GPS modulu (ať už vestavěnému nebo externímu) zaznamenává kamera rychlost a souřadnice. Což jsou důležité hodnoty pro dokazování zavinění při nehodě (např.: jel jsem dle předpisů a jel jsem opravdu po hlavní silnici). G-Senzor, což je vlastně akcelerometr, je již nedílnou součást kamer do auta. Zaznamenává pohyb kamery a dokáže v takovém případě zapnout nahrávání nebo uzamknout nahrávané video proti nechtěnému smazání. Také může zaznamenat sílu přetížení.

6. Další funkce

Když bude mít kamera dobré video, s dostatečným datovým tokem, kvalitním objektivem a dobrou světelností, tak se můžete dívat po dalších funkcích jako je ADAS či detekce radarů. Tady je spíše otázka, jestli tyto funkce dlouhodobě využijete. Z mé osobní zkušenosti můžu říci, že funkce ADAS (varování před vybočení z pruhu či varování před kolizí) jsou spíše otravné. Jako dobrý pomocník pro ty, kteří potřebují pravidelně sundávat kameru z držáku, se pak jeví kamery s magnetickým uchycením.

Ideální kamera do auta

Jak by teda měla vypadat ideální kamera do auta? Vyvarujte se kamer, které jsou na trhu 3 a více let. Takové kamery jsou nejen morálně zastaralé, ale svým HW už nestačí na moderní trendy. Ideální kamera by měla mít alespoň Full HD rozlišení s 60 snímky za sekundu s datovým tokem alespoň 15Mbps, objektiv s 6 a více skleněnými vrstvami, světelností f/2,0 a lepší. Pokud bude mít GPS, tak to bude velmi příjemný bonus.

Doporučit se tak dá například kamera do auta Xiaomi Yi Dash (recenze), která sice nemá GPS, ale disponuje funkcí ADAS a i když jde o opravdu starý model (ano, zde jde o rozpor s vyvarováním se starých modelů), tak do kapsy strčí všechny Full HD kamery s 30fps, či se podívejte po novince Niceboy PILOT XR s GPS a magnetickým držákem, aktuální ceny těchto kamer jsou takové:

Yi Smart Dash Camera lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Niceboy PILOT XR lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

Aktuality

SJCAM SJ8 PRO oficiálně: konkurence pro Yi 4K+ je na světě

Akční kamera SJCAM SJ8 Pro je oficiálně představena a do prodeje se dostane za pár týdnů. Známe specifikace a čínskou cenu. Zaujme hlavně 4K 60fps rozlišení, velký dotykový displej a kodek videa H.265. Co vše o kameře víme?

GoPro Hero VS Hero 5 VS Hero 6: rozdíly akčních kamer

Nejnovější model akční kamery od GoPro je zároveň ten nejlevnější. Jaké jsou ovšem rozdíly mezi kamerami od GoPro? Podívejte se na srovnání parametrů akčních kamer Hero, Hero5 a Hero6, které jsou jinak designem úplně stejné.

Nové a levné GoPro Hero: max. 2K video, displej a stabilizace

Na konci března se začne prodávat nejlevnější model akční kamery GoPro. Novinka se bude jmenovat jednoduše GoPro Hero a nabídne 2K 60fps rozlišení, dotykový displej a chybět nebude ani odolnost proti vodě bez pouzdra.

Xiaomi Mi Action Camera v prodeji v České republice

Xiaomi Mijia 4K nebo chcete-li Xiaomi Mi Action Camera se začala prodávat na pultech českých eshopů. Tato akční kamera s čipem Ambarella a senzorem Sony a velkou kapacitou baterie má celkem příznivou cenu.

SJCAM SJ8 PRO s 4K 60fps videem dorazí již v březnu?

SJCAM SJ8 PRO bude nejvýkonnější model akční kamery od tohoto čínského výrobce. Vypadá to, že kamera s dvojící displejů, velkou kapacitou baterie a 4K 60fps rozlišením bude oficiálně představena v březnu.

Nové akční kamery pro rok 2018. Na co se můžeme těšit?

V roce 2018 na nás výrobci akčních kamer chystají spousty novinek. Těšit se můžeme vůbec na nejlepší akční kameru od SJCAM či Niceboy. Dorazí i GoPro Hero 7 či novinka od Yi Technology? Co nového přinese rok 2018?

www.techfan.cz - Váš průvodce moderními technologiemi

Na tomto webu se mohou zobrazovat reklamní odkazy. Získané prostředky z reklamních odkazů jsou použity k provozu tohoto webu a nemají žádný vliv na obsah, témata či přívěsky.

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením!