GoPro Hero 6 VS Hero 5 Black: vyplatí se připlatit za novinku?

GoPro Hero6 Black se dá označit za nejlepší akční kameru na trhu. Vyplatí se ovšem přejít na tuto kameru z Hero5 Black? A když uvažujete o nové akční kameře, vyplatí se připlatit? Srovnali jsme obě akční kamery od GoPro.

Představení GoPro Hero6 Black odhalilo několik prvenství mezi akčními kamerami. Hero6 se stala první akční kamerou na světě, které zvládá 1080p rozlišení s 240 snímky za sekundu. Dokonce umí i 2,7K rozlišení se 120fps a to zatím také žádná jiná akční kamera neumí. Jak si novinka vede ve srovnání s modelem GoPro Hero5 Black, který zůstává i nadále v prodeji?

Rozlišení videa

Už úvodní slova naznačují, že zde se bude jednat o největší rozdíl. A GoPro Hero6 Black je v podstatě dvakrát víc výkonná než Hero5. Obě kamery zvládají jako své maximum 4K (3840 × 2160) rozlišení, ovšem Hero6 Black s dvojnásobným počtem snímků za sekundu (GoPro Hero6 má 4K 60fps a Hero5 4K 30fps). Do teď jediná akční kamera s 4K 60fps rozlišením byla Yi 4K+.

Já osobně jako největší bombu u GoPro Hero6 Black považuji snímkovou frekvenci u 2,7K (2720 x 1520) videa. Zde lze totiž nastavit až 120fps a není problém vytvářet při takto vysokém rozlišení slow motion videa. Při renderování do Full HD dokonce s bezztrátovým zoomem! GoPro Hero5 disponuje u 2,7K rozlišení 60 snímky za sekundu.
 
Pokud budete nahrávat videa hlavně ve Full HD (1920 x 1080), tak se u Hero6 Black připravte na možnost využití až 240fps. Žádná jiná akční kamera tuto možnost v současnosti nemá a tedy ani Hero5 - u této starší kamery můžete využívat maximálně 120fps.
 
Trochu paradoxně je na tom loňský model lépe u 720p rozlišení, zde má Hero5 totiž k dispozici až 120 snímků za sekundu a novinka Hero6 Black jen 60fps. Proč tomu tak je, můžeme jen odhadovat. Že by přehřívání nového čipu GP1?
 

Video formát a datový tok

Přiznám se, že trochu zklamáním je pro mě datový tok videa u GoPro Hero6 Black. Maximem je totiž 78Mbps a to jen v módu Protune. Pokud budete natáčet klasická videa, tak se musíte spokojit s 60Mbps, tedy se stejným datovým tokem jako u GoPro Hero6 Black. Přitom už výše zmíněná Yi 4K+ zvládá až 135Mbps (více v její recenzi). Co už je lepší informací je fakt, že Hero6 nahrává videa v MP4 formátu s kodekem H.265/HEVC. U Hero5 Black se musíte spokojit s H.264.
 
 

Stabilizace

Obě kamery mají elektronickou stabilizaci videa. GoPro Hero5 Black je schopná stabilizovat video do 2,7K rozlišení s 60 snímky za sekundu. GoPro Hero6 je pak schopná stabilizovat video až do 4K 30fps rozlišení s 30fps. U 4K 60fps, 2.7K 120fps a 1080p 240fps stabilizace dostupná není.
 

Fotografie

GoPro je na slovo skoupé, co se senzorů u svých kamer týče. Víme jen, že obě kamery mají 12MPx senzor. U GoPro Hero5 Black byl s největší pravděpodobností použit Sony IMX377. A vzhledem k tomu, že senzor je to velmi povedený, dá se předpokládat, že i Hero6 bude osazena stejným senzorem. Obě kamery nabízejí kontinuální focení, photolapse či sekvenční focení. GoPro Hero5 umí pořídit fotografii i při nahrávání videa, novinka touto možností nedisponuje. Pokud chcete fotit do RAW, tak můžete využít obě kamery. HDR fotky nabízí jen Hero6 Black.
 

Další vlastnosti

V podstatě jsme s rozdíly mezi těmito akčními kamerami skončili. Ostatní "výbava" je u obou kamer stejná (pokud jako výhodu nebudeme brát digitální zoom pomocí dotykového displeje u Hero6). GoPro Hero6 i Hero5 jsou odolné proti vodě i bez pouzdra do 10 metrů, mají GPS, WiFi, Bluetooth, microHDMI a USB-C. Na těle obou kamer najdeme tři mikrofony a obě kamery nabízejí možnost připojení externího mikrofonu. I displej na zadní straně je stejný. Má 2", nabízí živý náhled nahrávaného videa a je dotykový.
 

Cena

Když je GoPro Hero6 2x výkonnější, je i dvojnásobně drahá než Hero5? To naštěstí ne, i když cena Hero6 Black je vyšší. Loňský model Hero5 se začal prodávat za 11999Kč, novinka GoPro Hero6 má cenu nastavenou na 14999Kč. Aktuální cena obou kamer v českých eshopech je následující:

GoPro HERO6 Black Edition lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

GoPro HERO5 Black Edition lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

GoPro Hero6 Black zakoupíte také na Alza.cz

Závěr

Jakou kameru koupit? A přejít z GoPro Hero5 na Hero6? Když byla představená loňská Hero5, tak se dalo říct, že se jednalo o zbytečnou kameru. Cena na její parametry byla vysoká a dávno před touto kamerou se prodávala Yi 4K, která má úplně stejný čip i senzor.
 
U Hero6 je situace jiná. Tato akční kamera nabízí něco, co konkurence nemá. Jde o snímkovou frekvenci u Full HD a 2,7K rozlišení. Cena je sice vysoká, ale není s čím porovnat a je nutné si počkat na to, jak zareagují ostatní výrobci. Pokud vlastníte GoPro Hero5 Black nebo nějakou jinou 4K akční kameru, tak si můžete polepšit v případě, že budete chtít natáčet zpomalené záběry. V takovém případě má cenu si pořídit Hero6. Pokud ovšem nahráváte maximálně při 60fps (ať už jde o jakékoliv rozlišení), tak nemá smysl o Hero6 uvažovat a postačí levnější kamery.
 
Já osobně dávám GoPro za novinku palec nahoru. I přes mou velkou kritiku v posledních letech, se GoPro opět vrací na přední příčky mezi výrobci akčních kamer.

Text: Ondřej Kaňa
Zdroj: GoPro

Aktuality

Reklama

Xiaomi Yi Action 2 4K lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

SJCAM SJ8 PRO s 4K 60fps videem dorazí již v březnu?

SJCAM SJ8 PRO bude nejvýkonnější model akční kamery od tohoto čínského výrobce. Vypadá to, že kamera s dvojící displejů, velkou kapacitou baterie a 4K 60fps rozlišením bude oficiálně představena v březnu.

Nové akční kamery pro rok 2018. Na co se můžeme těšit?

V roce 2018 na nás výrobci akčních kamer chystají spousty novinek. Těšit se můžeme vůbec na nejlepší akční kameru od SJCAM či Niceboy. Dorazí i GoPro Hero 7 či novinka od Yi Technology? Co nového přinese rok 2018?

Niceboy Vega 6: stabilizace do 4K 30fps a kodek H.265

Niceboy přijde s novým modelem akční kamery Vega 6. Bude umět stabilizovat video do 4K 30fps rozlišení, chybět nebude opravdu velký dotykový displej a videa bude možné nahrávat do MP4 formátu s kodekem H.265.

YI Compact Dash: základní černá skříňka za 1000Kč

YI Compact Dash Camera je nejnižší model černé skříňky do auta od Yi Technology. Tato autokamera nabízí Full HD rozlišení, noční režim a velký 2,7" displej s živým náhledem nahrávaného videa. Yi Compact Dash zaujme i cenou.

SJCAM SJ4000 Air: nástupce úspěšných akčních kamer?

  

Historicky nejúspěšnějším modelem akční kamery od SJCAM je SJ4000 a SJ4000 WiFi. V novém roce se dočkáme nejspíše jejich nástupce. Model SJ4000 Air bude mít některá vylepšení a hlavně velmi zajímavou cenu. Co o kameře víme?

Niceboy Vega 5 POP VS SJCAM SJ6 Legend: srovnání akčních kamer

Akční kamery Niceboy Vega 5 POP a SJCAM SJ6 Legend mají stejný čip, ovšem liší se senzorem. Jedna využívá senzor Panasonic a druhá Sony. Rozdíly jsou i v kvalitě videa a fotek a v dalších parametrech. Jakou akční kameru koupit?

www.sjcamczech.com - komunitní web kolem kamer SJCAM

www.niceboyfan.cz - komunitní web kolem kamer Niceboy

www.techfan.cz - Váš průvodce moderními technologiemi

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením! 100 lidi = 100 chutí