Xiaomi Yi 4K vs Niceboy Vega 4K PRO: souboj TOP kamer

Jedny ze dvou nejlepších akčních kamer, co se HW výbavy týče jsou Xiaomi Yi 4K a Niceboy Vega 4K PRO. My jsme srovnali jejich technické parametry.

Xiaomi Yi Action 2 4K lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

V současné době je na českém trhu dostání pouze kamera Xiaomi Yi 4K, na kameru Niceboy Vega 4K PRO si budeme muset ještě nějaký ten týden počkat. Vy však už teď můžete porovnat některé jejich základní parametry:

Na první pohled jde vidět, že obě značky sází na procesor Ambarella. Není se čemu divit, tato americká společnost totiž v současné době produkuje nejlepší procesory pro zpracování videa. Jak Ambarella A9SE, tak i A12D jsou procesory, které zvládají zpracovat 4K video a oba dva procesory jsou vyrobeny 28 nm technologií, což zaručuje jejich nízkou spotřebu baterie a také meníš zahřívaní. Ambarella A12D je 800MHz Cortex ARM A9 a Ambarella A9SE zase dvoujádrový 1GHz Cortex ARM A9 CPU.

Jak je vidět na srovnávací tabulce, tak obě značky také sází na senzor od Sony. Oba dva senzory mají 12MPx rozlišení, IMX117 je stejný senzor, jaký je použit u kamery GoPro Hero 4 Black Edition a IMX377 je zcela nový senzor.

Obě dvě kamery také disponují displejem s živým náhledem, ten u Xiaomi má 2,19" a je dotykový, Niceboy Vega 4K PRO je osazen 2" displejem. Vega 4K PRO i Yi 4K mají stabilizaci videa a na obou kamerách je ze spodní strany stativový závit.

Co se rozlišení videa týče, tak jsou na tom obě kamery v podstatě stejně. Nejvyšším nativním rozlišením je u obou 4K s 30fps a u 1080p lze zvolit až 120 snímků za sekundu. Rozdíl je u úhlu záběru, kdy kamera od Xiaomi zabere 155° a kamera od Niceboy 170°. Lépe je na tom pro změnu Xiaomi u kapacity baterie, kdy má baterii větší o 350 mAh.

Velmi podstatné může být i to, co spolu s kamerou dostanete v prodejním balení. Pokud si koupíte Xiaomi Yi 4K, tak ke kameře nedostanete ani pouzdro a pokud tak kameru budete chtít používat jako akční kameru, tak si musíte připlatit. To v Niceboy jsou štědřejší, s Vega 4K PRO dostanete nejen pouzdro, se kterým je kamera voděodolná do hloubky 30 metrů, ale přibalen je i dálkový ovladač, držák na přilbu, držák na kolo a další příslušenství. V současné době se Xiaomi Yi 4K prodává za cenu kolem 7000Kč (cena za samotnou kameru), Niceboy Vega 4K PRO včetně příslušenství se začně prodávat na českém trhu za cenu 5990Kč.

My máme v plánu obě kamery postavit vedle sebe a srovnat i jejich video, i když už teď si troufáme říct, že pokud nějaké rozdíly budou, tak nepatrné.

Aktuality