TimeLapse video vs TimeLapse foto. Jaké jsou rozdíly?

Většina akčních kamer má možnost volby mezi Timelapse video a Timelapse foto. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Jaké výhody a nevýhody? Poradíme jak na časosběr.

Vytvořená timelaspe videa patří k velmi oblíbeným nejen na YouTube. Pojďme si nejdříve říct, co to timelapse nebo chcete-li časosběr je a jak vypadá.

Wikipeda říká: Časosběr ve filmu nebo časosběrná fotografie (zrychlená fotografie), anglicky time-lapse, patří do skupiny tvůrčích postupů, které umožňují zaznamenávat události tak, že snímková frekvence záznamu je mnohem nižší než snímková frekvence při přehrávání. Zabývá se fotografickým záznamem příliš pomalých pohybů pro lidské vnímání. Cílem je „rozběhnout“ pohyb složením jednotlivých jeho fází, aby byl pozorovatelný pro lidské oko. Jedná se o záběry pořízené v (relativně) dlouhých časových intervalech a jejich zobrazení ve zrychleném tempu. Jinak řečeno – záznam se provádí frekvencí například jeden snímek za minutu, ale poté se přehrává 25 snímků za sekundu. Tímto postupem je možné zaznamenat i poměrně dlouhé časové úseky (běžně v řádu hodin, dnů, týdnů i měsíců) a přehrát je během několika desítek sekund a v principu tím zobrazení časových událostí zrychlíme. V zásadě jde tedy o techniku užívanou v kinematografii či fotografii.

Vetšina akčních kamer (tedy zvládne-li to jejich HW) má v menu možnost zvolit buď timelapse video nebo timelapse foto.

Time lapse video
Pokud máte v kameře tuto možnost, tak není třeba se o nic víc starat. Kamera za Vás sama vytvoří video, které je tvořeno z fotografií. Stačí jen nastavit interval a spustit nahrávání.
 
Jako nevýhoda je, že s takovým videem nemůžete nijak pracovat. Ve většině případů ani nejde zvolit rozlišení a takové video je pořízeno maximálně v 1080p. Jaký výřez z nativního maximálního rozlišení u kamery (v tomto případě SJCAM SJ5000X Elite) se použije při Timelapse videu ve Full HD, můžete vidět na fotce:
 
 
TimeLapse foto
U Timelapse foto jsou tvořeny jednotlivé snímky a to při maximálním rozlišení senzoru dané kamery. Tedy nejste omezeni maximálně Full HD rozlišením (za předpokladu, že senzor v kameře má vyšší rozlišení). V tomto případě je pak nutné video z těchto fotek provést v postprodukci, tedy pomocí programu, který to umí (Sony Vegas a podobně). Jak můžete vidět na fotografii níže, tak můžete vytvořit 4K video, můžete provést zoom u takového videa nebo změnit pozici videa. O to vše jste u Timelapse video ochuzeni. Nicméně je nutné počítat nejen z výše uvedeným zpracováním fotek, ale také s tím, že na paměťové kartě těch fotek budete mít opravdu hodně.
 
timelapse video vs timelapse foto
 
Výhody a nevýhody obou možností jsou tedy jasné: Timelapse video je jednoduchá možnost, ale bez možnosti nastavení či úprav. Timelapse foto je skvělá pro dodatečné úpravy, či vyšší rozlišení, ale náročná na postprodukci.
 
Využíváte v kameře možnost časosběru? A umí Vaše kamera jak Timelapse foto, tak i Timelapse video? Napište do diskuze:
 

Aktuality

Niceboy Vega 5 POP: nativní 2K rozlišení a optická stabilizace

Niceboy přijde během pár dnů s další novou akční kamerou, která bude mít nativní 2K 30fps rozlišení, optickou stabilizaci videa a obří dotykový displej s úhlopříčkou 2,45". V prodejním balení opět najdeme dálkový ovladač. Známe cenu Vega 5 POP!

Reklama

Xiaomi Yi Action 2 4K lze pořídít v českých e-shopech za cenu od Kč do (Zdroj: Heureka.cz) Porovnat ceny >>

YI Ultra Dash: kamera do auta s 2,7K rozlišením

YI Ultra Dash Camera je nová černá skříňka do auta, která zvládne 2,7K 30fps rozlišení či Full HD video s až 60 snímky za sekundu. Má velký 2,7" displej a tuto kameru do auta lze ovládat i pomocí hlasových povelů.

Niceboy Vega 5 FUN s 4K 30fps videem v prodeji. Jaká je cena?

Vega 5 FUN je nová akční kamera od Niceboy, která umí 4K či 2,7K 30fps rozlišení. V prodejním balení Niceboy Vega 5 FUN navíc najdete i dálkový ovladač. Kamera se právě se začala prodávat v českých eshopech a cena příjemně potěší.

www.sjcamczech.com - komunitní web kolem kamer SJCAM

www.niceboyfan.cz - komunitní web kolem kamer Niceboy

www.techfan.cz - Váš průvodce moderními technologiemi

Recenze na webu odráží zkušenosti autora a jeho pocity z recenzovaných produktů. Berte na vědomí, že výsledky recenzí jsou subjektivním hodnocením! 100 lidi = 100 chutí